Zawalenie się budynku a poprawna dokumentacja geologiczna

Geogolia

Chociaż wiele firm szczyci się coraz nowszymi technologiami w kwestii badań geologicznych, cały czas w różnych miejscach na świecie dochodzi do zawalania się budynków. Jeśli dokumentacja geologiczna była przygotowana poprawnie, jakim sposobem dochodzi do tragedii pochłaniających nie raz tysiące osób?

Jakość badań

Dokumentacja geologiczna jest tylko rezultatem przeprowadzanych badań. Jeśli były prowadzone niepoprawnie, niedokładnie lub od presją czasu, wyniki mogły być nieprawidłowe. W biedniejszych krajach Azji bywa, że dokumentacja przygotowywana jest wręcz bez żadnych badań – ma mieć pozytywny wynik, co zapewnia uprzednio wręczona łapówka. W tym wypadku budowa np. centrum handlowego przy użyciu najlepszych materiałów i najnowocześniejszych rozwiązać może być śmiertelną pułapką dla wielu osób. Budynek posadowiony nieadekwatnie do rodzaju gruntu pod sobą po prostu nie wytrzyma obciążeń i nieoczekiwanie zawali się.

Czynniki niemożliwe do przewidzenia

 Niektóre budynki zawalają się z powodu złej konstrukcji lub zaprojektowani całości lub jakiegoś konkretnego elementu. W tym wypadku można jasno dociec winy nieodpowiedzialnego projektanta lub wykonawcy. Zdarza się jednak, że na katastrofę wpływają czynniki trudne, a wręcz niemożliwe do przewidzenia. W Polsce duże trzęsienia ziemi nie występują. Wystarczyło jednak jedno silniejsze kilkanaście lat temu na Pomorzu, aby fundamenty budynków osłabiły się przez nieplanowane wstrząsy. Powodem zwalenia się prawidłowo posadowionego budynku mogą być również nieprawidłowo prowadzone prace geologiczne, kopalniane czy budowlane w okolicy. Wstrząsy i obsunięcia się ziemi mogą nadwyrężyć konstrukcję budynku i doprowadzić do jego zawalenia. Dlatego też profesjonalne prowadzenie prac geologicznych jest ważne nie tylko dla bezpieczeństwa przyszłej budowli, ale i bezpieczeństwa tych już istniejących w okolicy.