Kompleksowe badania gruntu pod inwestycję to szereg konkretnych czynności, które trzeba wykonać, aby otrzymać rzetelne wyniki. Ich dokładność może być kluczowa dla bezpieczeństwa stawianej na danym terenie infrastruktury i nieoceniona dla pracujących nad planami zabudowy projektantów i inżynierów. Porządnie wykonane badania mogą przynieść ogromne oszczędności, gdyż pozwalają na uniknięcie przykrych niespodzianek po wybudowaniu domu, takich jak np. zalewanie wodami gruntowymi. Co zatem obejmują badania gruntu?
Badania w terenie
Pierwsza część badań to badania terenowe. Ich podstawą jest dostanie się w jakiś sposób wgłąb ziemi. Są to więc różnego rodzaju wiercenia, w zależności od potrzeb płytsze lub głębsze. Czasami konieczne jest wręcz przeprowadzenie wykopów próbnych. Następnym krokiem są sondowania statyczne, dynamiczne oraz inne – przy użyciu specjalistycznych sond. W razie potrzeby, w ramach badań terenowych, wykonuje się jeszcze badania płytą statyczną vss lub presjometrem. Badania w terenie maja na celu poznanie budowy gruntów: ich rodzajów oraz tego, jak ułożone są między sobą.
Badania w laboratorium
Próbki trafiają do laboratorium, a w razie wątpliwości są pobierane ponownie lub konsultowane z innymi laboratoriami. Tam badane są szczegółowo fizyczne i mechaniczne właściwości gruntu, takie jak np. wilgotność naturalna, granica płynności i plastyczności i wile, wiele innych. W razie potrzeby można zlecić dodatkowe, niestandardowe badania, należy to jednak ustalić wcześniej z laboratorium. Wyniki wszystkich badań są następnie szczegółowo opracowywane i przedstawiane w formie czytelnej i przyjaznej dla oka. Powstają z nich wykresy, przekroje, a nawet modele 2D i 3D. Obecnie, w dobie Internetu, są też przekazywane klientowi w formie elektronicznej, co umożliwia szybkie przekazanie ich dalej.