Szczegółowe badanie gruntu: precyzyjne badania laboratoryjne

geologia

Badania geologiczne gruntu kojarzą się wielu osobom z pracami w terenie: robieniem wierceń, używaniem różnych rodzajów sond, a najczęściej – z wykopami. Mało kto wie, że analiza gruntu to również skomplikowane badania prowadzone w laboratoriach.  Przy budowie wielkich drapaczy chmur próbki ziemi latają przez oceany, aby najbardziej wyspecjalizowane firmy geologiczne przeprowadziły analizy i opracowały swoje fachowe raporty. Badania mogą trwać nawet do kilku lat!

Co można zbadać?

Badania laboratoryjne gruntów to głównie badania ich cech fizycznych i mechanicznych.
Obejmują tak szczegółowe właściwości jak np. wilgotność naturalna, granica plastyczności, zawartość części organicznych czy badanie w aparacie trójosiowego ściskania. Choć standardowych badań jest wiele, laboratoria podejmują się również nietypowych analiz, jeśli w jakiś sposób mogą wpłynąć na bezpieczeństwo przyszłej inwestycji lub wnieść jakąś innowację w projektowanie przyszłej infrastruktury.

Dlaczego robi się aż tak szczegółowe badania?

Odpowiedź jest prosta: aby jak najlepiej poznać teren, na którym ma stanąć budynek. Badania w laboratorium pozwalają chociażby na sprawdzenie, jak dany rodzaj gruntu zachowuje się pod dużym naciskiem, czyli jaką będzie miał nośność. Dokładne poznanie właściwości gruntu pozwala na dopasowanie najbezpieczniejszych rozwiązań konstrukcyjnych a przez to na solidne posadowienie budynku. Zbadanie tego, jak dany rodzaj gruntu będzie zachowywał się pod wpływem różnych czynników zapobiega potencjalnym katastrofom. Szczegółowe badania laboratoryjne doprowadziły do powstania Dubaju – perełki nowoczesnej architektury – w samym sercu pustyni. Dzięki temu, że geologowie poddali szczegółowym badaniom jej piaski i głębsze warstwy, architekci i inżynierowie dopasowali takie rozwiązania, które idealnie radzą sobie z tego typu podłożem.