Dlaczego warto skorzystać z usług geologa przed budową domu

badania geologiczne

Wydawać by się mogło, że badania geologiczne mają sens tylko podczas stawiania wielkich inwestycji. Ogromne drapacze chmur nie mogą przecież być budowane na grząskim gruncie, a tunele metra nie mogą się zawalić nawet podczas jego intensywnego ruchu. Jednak nawet przy budowie domku jednorodzinnego pomoc geologa i geotechnika może okazać się nieoceniona. Kwota, którą zapłacimy za usługę może być niczym w porównaniu z problemami, które nas czekają, jeśli zignorujemy potęgę ziemi.

Kapryśne wody gruntowe

Geolog badając naszą działkę zrobi specjalistyczne wiercenia geologiczne. Dzięki nim dokładnie ustali, gdzie na naszej działce znajdują się warstwy wodonośne, jak głęboko są pod ziemią i jak bardzo są one wydajne. Co daje nam ta wiedza? Bardzo wiele. Przede wszystkim już na projekcie domu można nanieść poprawki, które oszczędzą nam potem nerwów i kosztów związanych z mieszkaniem w nim. Może bowiem okazać się, że na działce są bardzo wysokie wody gruntowe. A to oznacza, że w mokrych porach roku mogą one zalewać naszą piwnicę lub garaż. Aby uniknąć kosztów napraw przeciekającej piwnicy, być może warto z niej zrezygnować lub wybudować stosując specjalne triki budowalne i wiedzę geotechników, by woda nie niszczyła domu. Wiedza o tym, gdzie znajdują się warstwy wodonośne ułatwia również wybudowanie studni głębinowej, jeśli właściciel posesji taką będzie chciał. Unika się wiercenia w złym miejscu, a co za tym idzie – zbędnych kosztów.

Inne inwestycje

Niewiedza o położeniu wód może mieć fatalne skutki nie tylko dla domu, ale dla całej działki. Osoby, które zdecydowane są na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, muszą wiedzieć, czy mogą umieścić w ziemi drenaż. Oczyszczalnia zamienia ścieki w ekologiczny płyn, który przesącza się drenażem do ziemi. Jeśli okaże się, że pod działką są wysokie wody gruntowe, dodatkowe „wlewanie” jej w ziemię może skutkować zalewaniem działki. Zakup i montaż przydomowej oczyszczalni nie są tanie, w związki z czym lepiej skorzystać z usług geologa, by nie zostać ofiarą przysłowia: „chytry dwa razy traci”.