Stopień zagęszczenia gruntu i nośność: usługi geotechniczne

Stopień zagęszczenia gruntu i nośność

Wśród wielu badań przeprowadzanych przez geologów bardzo często przeprowadza się badanie stopnia zagęszczenia gruntu. W przypadku wielu inwestycji badanie jest to wręcz niezbędne, aby inwestor w ogóle dostał pozwolenie na budowę. Dlaczego jego wyniki są tak istotne? Sprawdźmy!

Co daje badanie?

Określenie stopnia zagęszczenia gruntu umożliwia określenie, jaką ma on nośność. To z kolei pozwala na oszacowanie, czy możliwe jest postawienie na nim nowej inwestycji. Budowa bez wykonania badania może być przysłowiowym zamkiem na piasku. Może bowiem okazać się, że przez niską nośność lub osiadanie podłoża w inwestycji zaczną pojawiać się szkody, takie jak np. pękanie ścian. W najgorszym wypadku nierozważna budowa może odprowadzić do tragedii. Badanie stopnia zagęszczenia gruntu nie jest kosztowne. Na jego podstawie można jednak przygotować rzetelną dokumentację mówiącą o jakości danego gruntu. Badanie to prawie zawsze wykonuje się w budownictwie ziemnym, drogowym i wodno-kanalizacyjnym. Tego typu inwestycje są najbardziej podane na osiadanie gruntu.

Słaba nośność? To nie problem!

Zdarza się, że wyniki badań nie są zadowalające. To jednak nie problem. Osiągnięcia współczesnej geologii i geotechniki umożliwiają dogęszczenie i stabilizację trudnego gruntu. Usługi geotechniczne świadczone współcześnie pozwalają na budowę wieżowców nawet na piaskach pustyni. Niezbędne jest jednak zastosowanie odpowiedniego sprzętu i posiadanie ogromnej wiedzy z zakresu inżynierii budowlanej. Przed zastosowaniem konkretnego rozwiązania należy jednak przeprowadzić jeszcze szereg innych badań, które wezmą pod uwagę rodzaj przyszłej inwestycji i jej wymagania projektowe. W zależności od rodzaju problemu z gruntem trzeba też ustalić najbezpieczniejszą metodę  jego zagęszczenia i stabilizacji. Usługi geotechniczne świadczone są na całym świecie nie tylko przy wielkich inwestycjach. Korzystają z nich także osoby prywatne, budujące domy jednorodzinne.