Co trzeba zrobić, aby zostać geologiem: usługi geologiczne

Geogolia

Najprościej mówiąc: aby zostać geologiem, trzeba skończyć studia o tym kierunku. W ostatnich latach nie były one zbytnio oblegane, więc szanse na dostanie się są duże. W związku z małym zainteresowaniem tym kierunkiem, brakuje geologów, a co za tym idzie – stosunkowo łatwo jest dostać pracę w zawodzie. Jednak ukończenie studiów to nie wszystko. Aby zostać geologiem, kandydat powinien mieć jeszcze kilka predyspozycji.

Pasja

Aby zarobkowo świadczyć usługi geologiczne potrzebna jest pasja. Geologia to nieraz żmudne badania w trudnym terenie. Jeśli ktoś nie lubi bliskiego kontaktu  z przyrodą i odrobiny wysiłku fizycznego, praca nie będzie sprawiała mu przyjemności. Nauka o ziemi wymaga też duszy odkrywcy. Wyniki badań dla geologa to opowieść o dziejach danego terenu, a nie tylko nudne tabelki. Czasami wykonanie badań wymaga dalekiej podróży, zdecydowanie więc jest to zawód dla ludzi lubiących przygody. Nie powinien decydować się na geologię nikt, kto w pracy chciałaby siedzieć przepisowe osiem godzin, w ciepłym biurze przy komputerze.

Uczelnie

Dostanie się na studia to połowa sukcesu. Do zaliczenia podczas studiów jest wiele ciężkich przedmiotów, w tym fizyka i chemia. Przyszły inżynier geolog musi zatem mieć umysł ścisły. Podczas studiów wybiera się specjalizację. Można kształcić się w zakresie m.in. hydrogeologii, geologii górniczej czy geofizyki poszukiwawczej. Jednak specjalizacje różnią się od siebie na różnych uczelniach, a przedmioty są co jakiś czas zmieniane, ciężko więc określić sztywne ramy każdej specjalizacji. Uczelnie niestety nie zawsze są w stanie nauczyć analitycznego myślenia, a jest ono niezbędne w pracy. Niektórzy twierdzą, że dobry geolog to ktoś z żyłką detektywistyczną. Reasumując: aby zostać geologiem trzeba być poszukiwaczem przygód, chemikiem, fizykiem i detektywem w jednym.