Jak stawia się budynek na niestabilnym lub podmokłym terenie

badanie ziemi

Postawienie budynku nie zawsze jest łatwą sprawą, nawet dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Ziemia jest takim samym żywiołem jak ogień lub woda, nie zawsze udaje się ja okiełznać. Jednak współczesne technologie, potężne maszyny budowlane i współpraca specjalistów z całego świata owocują nie raz perełkami architektury, które zadziwiają nie tylko kompletnych geologicznych laików, ale nawet specjalistów.

Rzetelne badania geologiczne

Aby w ogóle zabrać się do budowy, niezbędne są rzetelne badania geologiczne. Zanim do pracy zasiądą architekci, geologowie musza dokładnie przestawić im, z jakim gruntem mają do czynienia. W tym celu wykonują niezliczone ilości badań terenowych, takich jak odwierty czy sondowania, ale również wiele badań laboratoryjnych. Dopiero wtedy, gdy mają wyniki ich wszystkich, mogą przedstawić obszerną dokumentację, w której można znaleźć wszystkie informacje o danym terenie: jakie grunty znajdują się pod nim, jaką mają głębokość, gdzie znajdują się warstwy wodonośne i jakie właściwości posiada dany rodzaj ziemi. Wiedząc na czym dokładnie będzie stał budynek, architekci mogą zaprojektować go tak, by był bezpieczny i nie zawalił się.

Pomoc geotechników i inżynierów

Architektom potrzebna jest jeszcze fachowa pomoc geotechników i inżynierów. Usługi geologiczno – inżynierskie to usługi, które pomagają architektom „okiełznać” ziemię. Geotechnicy, dzięki opracowaniom geologów, mogą odpowiednio przygotować grunt pod budowę: osuszyć go, utwardzić lub przygotować plac budowy tak, by inżynierowie mogli z niego bezpiecznie korzystać. Najbardziej znane budynki na świecie powstawały właśnie dzięki współpracy geologów, geotechników, inżynierów i architektów z całego świata. Przykładem może być najwyższy obecnie budynek na świecie – Burj Khalifa. Próbki gruntu do badan geologicznych latały z Dubaju aż do Londynu, aby mogli przyjrzeć się im najwybitniejsi specjaliści w swoich dziedzinach. Dzięki temu powstała prawdziwa perełka architektury.