Własna studnia głębinowa na posesji: wiercenie studni

geologia

Budowa studni ma na celu wydobycie wody do spożycia z głęboko położonych pokładów skalnych. Jest ona wyjątkowo czysta. Dzięki  dużej głębokości, na której się znajduje ryzyko jej skażenia jest bardzo, bardzo niskie. Do wiercenia studni trzeba się jednak odpowiednio przygotować, w przeciwnym wypadku koszt przedsięwzięcia może wielokrotnie przekroczyć nasze wstępne kalkulacje.

Badania przede wszystkim

Zanim zaczniemy pracę należy przede wszystkim wykonać dokładne badania gruntu. Już dzięki nim będziemy w stanie oszacować wstępne koszty budowy. Badania wskażą nam jak głęboko ukryta jest warstwa wodonośna, a także jaka jest jej wydajność. Znając budowę i skład poszczególnych warstw gruntu możemy też dokładnie dopasować i zaplanować budowę studni oraz sprzęt potrzebny do jej wykonania. Rozpoczęcie wiercenia bez badań to szukanie igły w stogu siana. Może okazać się, że warstwa wodonośna w miejscu, w którym wiercimy jest bardzo głęboko, a gdybyśmy  zaczęli wiercić kilka metrów dalej, trafilibyśmy już na kilku metrach pod ziemią. Oczywiście należy liczyć się z tym, że im dłużej nie trafiamy na wodę, tym bardziej wzrastają  koszty budowy.

Wykonanie

Do wykonania studni najbezpieczniej jest zatrudnić profesjonalną firmę. Wykona ona odpowiednie odwierty, zainstaluje pompy i rury studzienne. Jeśli zamierzamy korzystać jednocześnie z wody głębinowej i zwykłej kanalizacji, firma pomoże nam w prawidłowej instalacji zbiornika, w której obie wody się zmieszają. Wiercenie z profesjonalistami jest bezpieczniejsze – nie musimy się martwić, że w jakiś sposób doprowadzimy do obsunięcia się gruntu. Samo wykonanie studni nie jest dużym wydatkiem, pod warunkiem poprawnego wykonania wyżej wspomnianych badań geologicznych. Należy jednak pamiętać, że wiercenie studni jest dość destrukcyjną usługą, jeśli chodzi o stan trawnika lub delikatnych roślin. W trakcie prac mogą one częściowo zostać rozkopane.