Skomplikowane badania geologiczne: wiercenia geologiczne

geologia

Badania geologiczne są wskazane przed każdą większą inwestycją planowaną na danym terenie. Pomogą określić budowę poszczególnych warstw gruntu oraz związane z nią zagrożenia. Dokładne badania pomogą oszacować nie tylko koszt budowy i najlepsze rozwiązania dla budynku, ale również późniejszy wpływ budynku na okoliczne grunty. Są niezastąpione, jeśli planujemy wiercenia geologiczne np. studni. Pomogą nam dokładnie ustalić, gdzie znajdują się warstwy wodonośne, by nie zacząć wierceń w miejscu, gdzie woda jest głęboko a koszt studni będzie bardzo wysoki. Ile czasu mogą zajmować takie badania?

Czynniki wpływające na czas

Na długość bada wpływa wiele czynników.  Przede wszystkim jest to oczywiście rodzaj badanego terenu. Gdy budowane jest np. molo czy port, należy zbadać nie tylko właściwość nabrzeża i dna, ale również zależności hydrogeologiczne. Badania trwają bardzo długo w wypadku projektowania niestandardowej, nowoczesnej infrastruktury. Na długość czasu badań wpływa też wielkość lub złożoność konstrukcji, która będzie stawiana. Mniejsze, lżejsze obiekty nie wymagają bardzo głębokich wierceń. Badania często są wynikiem współpracy nie tylko samych geologów, ale również projektantów, inżynierów a czasami wręcz specjalistów od trzęsień ziemi.

Najkrótsze i najdłuższe

Nieskomplikowane badania mogą trwać kilka dni i być przeprowadzone przez jedną firmę. Natomiast te trudniejsze trwają… nawet kilka lat. Świetnym przykładem są rekordowe drapacze chmur stawiane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nad słynnym Burj Khalifa pracowały rzesze geologów z całego świata. Próbki laboratoryjne latały między innymi na badania aż do Londynu. To wszystko po to, aby upewnić się, że najwyższy budek świata może być bezpiecznie postawiony na piaszczystych gruntach. Dokładne badania geologiczne są bazą do bezpiecznego projektowania infrastruktury, nie powinno się ich więc robić pod presją czasu.