Dlaczego warto wykonać badania geotechniczne gruntu?

Badania geotechniczne

Badania geotechniczne nie są wymagane obowiązującymi przepisami, dlatego wielu inwestorów rezygnuje z nich, chcąc w ten sposób zaoszczędzić finanse. Wyjątkiem są ludzie, którzy chcą wybudować dom z podpiwniczeniem albo jeśli jest to określone w konkretnych warunkach zabudowy – w takich wypadkach klienci są zobligowani do wykonania takich badań.

Dlaczego lepiej wiedzieć na jakim gruncie chcemy wybudować dom?

Wiedza taka jest bardzo przydatna przy planowaniu i budowie domu. Najlepiej znać charakterystykę danego gruntu i znać jego dokładne parametry jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup działki. Doświadczenie pokazuje, że osoby stawiające budynki na nieprzebadanym gruncie w przyszłości często borykają się z różnego rodzaju problemami. Najwięcej ich napotykają właściciele domów wybudowanych na słabonośnym gruncie.
Dokumentację z badań geotechnicznych przygotować może tylko uprawniona do tego osoba. Może to zrobić inżynier geotechnik lub geolog bazując na dwóch rodzajach badań – terenowych i laboratoryjnych.

Badania terenowe i laboratoryjne – co to takiego?

Badania terenowe polegają na wykonaniu kilku odwiertów o głębokości 3-5 metrów. Badania laboratoryjne natomiast polegają przede wszystkim na określeniu parametrów fizyko-chemicznych wody, jej agresywności, czyli tego jaki jest jej odczyn (obojętny, kwaśny, zasadowy) i tego jaką ma twardość. Badania geotechniczne ustalają też na jakiej głębokości zalegają wody gruntowe.

Zalety badań geotechnicznych:

• Zyskujemy pewność, że fundamenty zostały dobrze zaprojektowane.
• Dzięki optymalnie wykonanemu projektowi fundamentów wzrasta bezpieczeństwo konstrukcji domu.
• Jeśli chcemy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, warto jest wcześniej wiedzieć jaki jest poziom wód gruntowych oraz jaka jest przepuszczalność gruntu na działce.
• Dzięki nim można miarodajnie określić usytuowanie i zarys planowanego budynku.
• Łatwiej podjąć decyzję czy dom ma mieć podpiwniczenie, czy lepiej jest z niego zrezygnować.