Wiercenie rdzeniowe: specyfika i zastosowanie | Geoprojekt

Wiercenie rdzeniowe

Wiercenie rdzeniowe to jedna z metod wiercenia, która może być zastosowana w przypadku różnych materiałów. W tym artykule wyjaśnimy, na czym dokładnie ono polega, kiedy jest wykonywane oraz jakie narzędzia umożliwia realizację prac.

Czym właściwie jest wiercenie rdzeniowe?

Wiercenie rdzeniowe polega na skrawaniu lub ścieraniu równych, cylindrycznych otworów o różnych średnicach (od 25 mm do nawet 1500 mm i więcej) w różnych materiałach, w tym nawet w betonie zbrojonym, asfalcie, materiałach ceramicznych lub w ścianach wykonanych np. z cegły. Czynność ta wykonywana jest bez wibracji i drgań, które mogłyby spowodować pęknięcia i naruszyć konstrukcję (jak w przypadku zastosowania tzw. udaru). Jest to możliwe za sprawą odpowiednio dobranych diamentowych wierteł koronowych (stąd też wiercenie rdzeniowe często określane jest techniką diamentową). W zależności od potrzeb mogą być użyte wiertła koronowe o różnych średnicach, długościach oraz rodzaju uchwytu.

Wiercenie rdzeniowe przebiega dość szybko, precyzyjnie i nie powoduje wstrząsów. Ograniczone jest również pylenie, a podczas wiercenia na mokro nie występuje wcale. Wiertnice rdzeniowe generują też znacznie mniejszy hałas w porównaniu z innymi urządzeniami wykorzystywanymi do tego rodzaju działań. Za sprawą tej techniki można uzyskać pożądany otwór, a także przeprowadzać wiercenie pod różnymi kątami. W rezultacie otrzymujemy równe i niewymagające dodatkowej obróbki krawędzie otworów. Z tego też powodu jest do doskonała metoda do wykonywania m.in. przepustów w przegrodach zewnętrznych.

Zastosowanie wiercenia rdzeniowego

Wiercenie rdzeniowe znajduje zastosowanie przede wszystkim przy montażu rur, kanałów wentylacyjnych oraz kanalizacyjnych, podczas prac związanych z przeciąganiem dużej ilości przewodów i kabli itd. Oprócz tego coraz częściej ma miejsce podczas robót drogowych. Za sprawą wiertnic rdzeniowych można skutecznie wykonywać otwory pod barierki czy znaki drogowe.

Oprócz tego wiercenie rdzeniowe znajduje zastosowanie podczas realizacji prac geotechnicznych. Pozwala skutecznie pobierać próbki materiałów do badań laboratoryjnych (fizycznych, chemicznych i wytrzymałościowych), a także w celu dokonania oceny faktycznej grubości i jakości materiału.