Sprawdzenie gruntu przed zakupem: badania geotechniczne

geologia

Zakup działki pod budowę wymarzonego domu to duży krok w życiu, ale i duży koszt. Wiele osób wybiera ziemię ze względu na pasującą im lokalizację, nie zastanawiając się głębiej, jakie grunty są pod powierzchnią. Przed podpisaniem umowy warto skorzystać z usług geotechnika, który pomoże już na wstępie znaleźć ukryte wady danego gruntu i uprzedzi nas, jakie mogą być koszty przystosowania go do użytku.

Warstwy wodonośne

 Badania geotechniczne pomogą między innymi odnaleźć warstwy wodonośne i określić rodzaje gruntu wokół nich. Geotechnik zrobi je przy pomocy kilku specjalnych odwiertów. Co nam to da? Możemy się dowiedzieć na przykład, że wody gruntowe w naszej ziemi są blisko powierzchni. Jest to świetna informacja jeśli planujemy wiercenia studni głębinowej. Koszty tego przedsięwzięcia będą niskie. Jednak może to być również bardzo zła informacja, jeśli chcemy by nasz dom miał piwnicę lub garaż poniżej gruntu. Koszty jej budowy mogą wzrosnąć w stosunku do tego, jak gdyby była budowana na suchej działce. Może się również okazać, że na posesji często będzie stała woda, która długo będzie wsiąkać w ziemię. Dzięki badaniom geotechnicznym unikniemy tego problemu, jeszcze przed budową domu, instalując na posesji specjalne dreny.

Koszty

Zatrudnienie geotechnika przez zakupem działki budowlanej i zrobienie kompletnych badań może przynieść nam ogromne oszczędności. Dzięki badanom projektant doskonale wie, na jakich gruntach będzie stał dom, i zaplanuje wszystko tak, by można było z niego bezstresowo korzystać. Zabezpieczanie stojącego już domu przed zalaniami to koszt nieporównywalnie większy niż wynajęcie geotechnika. Należy pamiętać, że „poprawienie” domu nie zawsze przyniesie tak dobry skutek, jak gdyby był świadomie budowany od nowa. Pewnych rozwiązań po prostu już nie da się zastosować.